A Panel-Air eljárás egy, a paneles lakóépületek üzemeltetésével kapcsolatban általánosan létező probléma felszámolására alkalmas szolgáltatás, illetve műszaki rendszer, mely képes a különböző típusú paneles lakóépületekben működő gyűjtőszellőző vezetékek gyors, hatékony, környezetkímélő tisztítására, fertőtlenítésére és teljes körű ellenőrzésére.
Magyarországon 1965 és 1985 között mintegy 700 ezer panellakás létesült. A többféle szerkezeti típusok mellett az épületgépészeti rendszerek általában azonos elv szerint valósultak meg. Ennek felel meg a lakások szellőztetési megoldása is. A lakások levegőellátását a hagyományos szerkezetű nyílászárók, mint légellátó szerelvények biztosítják, míg mint légelvezető rendszer, a lakásonként közös gyűjtővezetékbe csatlakozó, szabályozott keresztmetszetű csatlakozások üzemelnek. A gyűjtővezetékek gravitációs elven, vagy ventilátor által szívott rendszerként üzemelnek. Ez függőlegesen vezetett kör, vagy szöglet-szelvényű fém csővezeték, amelybe az egymás fölötti lakások azonos típusú, szellőztetett helyiségei csatlakoznak. Ilyenek a konyhák, a fürdőszobák és a wc-k.
A paneles lakások szellőztetése nemcsak általános komfortérzést javító, hanem egészségvédelmi, higiéniai, környezetvédelmi és energia-biztonságtechnikai kérdés is. A megfelelő szintű légcsere folyamatos biztosítása részben megakadályozza a magas relatív páratartalom és így a nemkívánatos kondenzáció kialakulását (pl. penészesedés), megakadályozza, hogy a konyhában üzemelő gázkészülékek füstgázaiból származó káros anyagok koncentrációja mérgező szintig növekedjen, illetve megakadályozza esetleges meghibásodás során létrejövő gázömlés esetén robbanó elegy keletkezését is.
A létesítés óta eltelt időszakban a legtöbb helyen szerkezeti változások is bekövetkeztek. Nagyon elterjedt, hogy a rossz működést észlelve, a lakók kisebb átalakításokat hajtanak végre, pl. helyi ventilátorokat, vagy páraelszívót kötnek be a rendszerbe, ami annak működését tovább rontja. Hasonló hatású lehet a fokozott légzárású nyílászárók alkalmazása, illetve az épületszigetelés, amennyiben nem gondoskodnak friss levegő utánpótlásáról.
Tudja-e Ön, hogy miért nélkülözhetetlen a panel és társasházak szellőzőkürtőinek tisztítása:
- A gyűjtőszellőző rendszerek túlnyomó többsége 30-35 éve gyakorlatilag tisztítás és karbantartás nélkül üzemel.
- A gyűjtőszellőző vezetékekben található szennyező anyag éghető. A lakásban keletkező bármilyen okú tűz esetén a láng, illetve füstgázok a szellőzőrendszerbe bejutva a szennyeződést meggyújthatják, az elhanyagolt szellőzőkürtő gyújtózsinórként viszi tovább a tüzet más lakásokba.
- A szellőző vezetékekben szennyeződés halmozódhat fel, amely aktív felületén különböző káros vegyi anyagokat adszorbeál, rossz szagokat áraszt, táptalajként szolgál különböző biológiai anyagok számára (csírák, baktériumok). A tapadékok kémiai és biológiai vizsgálatok alapján veszélyes hulladéknak, sőt mérgezőnek minősülnek.
Mindez rávilágít arra, hogy az időnkénti tisztítás-fertőtlenítés egészségügyi okból is nagyjelentőségű.
Az új Országos Tűzvédelmi Szabályzat 54/2014. (XII.5.) BM rendelete alapján (amely hatályos 2015.03.05-től) a közös képviselő feladata a társasházi szellőzők 4 évenkénti tisztíttatása.
Megoldás
- a tisztítás tetőről, a tetőn elhelyezett berendezésekkel történik. Az eszközöket a tetőre telepítjük, és vastag gumiszőnyeget terítünk alá.
-a szellőzőkön lévő elektromos működésű ventillátorokat áramtalanítjuk a tisztítás idejére és a tisztítás végeztével újra üzembe helyezzük
- -a tisztítás elszívásos rendszerrel történik
-a lakásokba nem kell bemennie a kivitelezőknek, a lakásokban semmilyen előkészületi munkára nincs szükség (Kivétel: a mellékcsatornás szellőzőkürtők tisztítása csak a lakásokból oldható meg.
-a tisztítás során keletkező veszélyes hulladékok nem kerülnek a szabadba, hanem zárt technológiával kerülnek a veszélyes hulladékgyűjtő helyre
- a szellőző kürtő fertőtlenítésével fejeződik be a művelet
Az ár a szellőzők tisztításán és fertőtlenítésén kívül az alábbi munkákat tartalmazza: kiszállás, eszközök telepítése, kamerás vizsgálat, ventillátorok le- és felszerelése, zajcsillapító betétek tisztítása, rezgéscsillapító vászon csőszakaszok szükség szerinti cseréje. Az ár nem tartalmazza a lakásokban lévő vízszintes bekötések tisztítását. A vízszintes bekötések tisztításakor, a szellőző rácsok le és felszerelése során kisebb festés illetve falhibák keletkezhetnek. Ezekért felelősséget nem tudunk vállalni, illetve ezek javítását nem tudjuk elvégezni.
A eljárással az elmúlt 10 évben mintegy 20 000 lakás gyűjtőszellőző vezetékeinek tisztítását és fertőtlenítését végeztük el Csongrád megyében.
A tisztításokat követően számtalan helyen felvetődött a rendszer további javításának igénye, amelyhez az általunk szolgáltatott információk /videofelvétel, műszaki összefoglaló/ jó alapul szolgálnak. Munkánk után 3 év garanciát biztosítunk.
A Panel AIR fertőtlenítő tisztítást rendelje meg a Szegedi Kéményseprőipari Kft-től!
Kérjen ingyenes információt, tájékoztatást, helyszíni felmérést!